انواع کابل شبکه | کیا رایانه پرداز فاطر

انواع کابل شبکه | کیا رایانه پرداز فاطر


انواع کابل شبکه در شرکت کیا رایانه پرداز فاطر وجود دارد. همانطور که می دانید یکی از اساسی ترین تجهیزات شبکه که باید در هر شبکه وجود داشته باشد کابل شبکه می باشد. وجود مدل های مختلف کابل شبکه در بازار امروزه، سبب شده که در انتخاب کابل شبکه با کیفیت دچار مشکل شویم. کابل های شبکه یکی از قسمت های مهم هر شبکه ای به حساب می آیند و کارکرد اصلی و مهمی را در شبکه دارد، در این صورت فرآیند انتخاب بهترین کابل شبکه بسیار اهمیت دارد. و باید در زمان خرید کابل به نکات مهمی توجه نمود. شرکت ما طراح و مجری خدمات شبکه و سرور و پشتیبانی از آن و همچنین فروش تجهیزات شبکه اعم از انواع کابل ، سوئیچ ، مودم ، روتر و میکروتیک می باشد.

کابل شبکه یک دستگاه شبکه غیر فعال محسوب می شود و هنگام خرید این محصول باید دلایل کاهش کیفیت و کارایی کابل را بدانید و از خرید کابل نامرغوب خودداری کنید. در ادامه این مقاله متوجه خواهید شد که از کدام کابل در اجرای خدمات شبکه استفاده کنید بهتر است. بنابراین اگر به فکر خرید کابل شبکه هستید، توصیه می کنم مطالعه ادامه این مقاله را از دست ندهید.

فهرست مطالب

کابل شبکه چه ویژگی هایی دارد؟

آشنایی با کابل شبکه

کابل شبکه Cat3

کابل شبکه Cat5

کابل شبکه Cat5E

کابل شبکه Cat6

کابل شبکه Cat6a

کابل های Cat7 و Cat8

راهنمای خرید کابل LAN

میزان مسافت موجود در شبکه

پشتیبانی از میزان بزرگی باند

هنگام خرید به رشته های استفاده شده در کابل توجه کنید

هنگام خرید به پوشش کابل LAN توجه کنید

هنگام خرید به رنگ کابل توجه نمایید

آنچه در این مقاله گذشت…

انواع کابل شبکه چه ویژگی هایی دارد؟

پیش از آن که شما را جهت خرید کابل شبکه راهنمایی کنیم قصد داریم در مورد انواع آن ها توضیح دهیم. کابل های شبکه به غیر از این که در شبکه های  LANمورد استفاده قرار می گیرند، بلکه می توان از آن ها در جهت اتصال به مودم های خانگی یا هر وسیله ی دیگری که نیاز به اتصال به اینترنت دارد، استفاده شود. اگرچه امروزه در اکثر خانه‌ها و سازمان‌ها از Wi-Fi به منظور اتصال به اینترنت بهره گرفته می شود، ولی هنوز هم استفاده از یک منبع اتصال کابلی برای ایجاد جریان اینترنت بسیار کاربرد دارد.

بنابراین کسانی که خواهان اتصال ایمن و پرسرعت هستند باید از کابل های شبکه برای این منظور بهره گیرند. البته لازمه این امر این است که کابل شبکه ای که برای این اتصال مورد استفاده قرار می گیرد یک کابل با کیفیتی باشد. در ادامه به چند ویژگی یک کابل مناسب اشاره می کنیم.

 • سختی کابل
 • نرمی و انعطاف پذیری
 • رنگ کابل
 • قیمت کابل شبکه
 • برند و مدل کابل
 • نوع کابل مورد نظر
 • سرعت کابل

آشنایی با انواع کابل شبکه

کابل های شبکه از نظر تنوع به چند دسته تقسیم می شود که در ادامه با آن ها آشنا می شوید.

کابل شبکه Cat3

این نوع کابل اولین نسل از کابل های شبکه هستند که استفاده از آن ها به تدریج کم شده و با گذشت زمان به طور کلی رها می شوند. این کابل نوعی اترنت است که در سیستم های تلفن می توان از آن ها استفاده نمود. این نوع کابل فرکانس تا حداکثر 16 هرتز را پشتیبانی می کند. و از آن ها می توان در سیستم هایی مثل دزدگیر بهره گرفت.

کابل شبکه Cat5

این نوع کابل جزو دسته ی اصلی کابل های شبکه می باشند که سرعت آن ها بین 10 تا 100 مگابیت بر ثانیه می باشد. به این کابل ها فست اترنت می گویند. استفاده از این کابل ها به تدریج در حال رها شدن است و کابل های CAT5E جایگزین آن می شوند.

انواع کابل شبکه Cat5E

کابل‌های CAT5E جدیدترین نسل کابل های CAT5 می باشد که از نظر فیزیکی با کابل‌های نسل قبلی یکسان هستند. کابل های CAT5E  با استانداردهای IEEE سازگاری بیشتری دارند و از فرکانس های 100 تا 250 مگاهرتز پشتیبانی می کنند. لازم به ذکر است که کابل های CAT5E نسبت به کابل های نوع CAT5  صدای کمتری داشته و تداخل کمتری نیز دارند و سرعت آن ها 1000 مگابیت در ثانیه یعنی یک گیگابیت را می باشد.

انواع کابل شبکه | کیا رایانه پرداز فاطر

کابل شبکه Cat6

سرعت کابل cat6 نزدیک به 1 گیگابایت بر ثانیه می باشد. این کابل دارای فرکانس 250 مگاهرتز است و نسبت به کابل های قبلی ضخامت بیشتری دارند. بنابراین باعث ایجاد صدای کمتری از این کابل ها می شود. این کابل ها به نسبت مدل های دیگر از قیمت بالاتری نیز برخوردار هستند.

قیمت کابل شبکه Cat6

کابل شبکه Cat6a

انواع کابل شبکه Cat6a می تواند فرکانسی معادل 500 مگاهرتز را داشته باشد. همچنین سرعت آن ها 10 گیگابیت بر ثانیه و توانایی انتقال اطلاعات در فاصله های طولانی را دارند. روکش این کابل هاCat6a  نسبت به کابل قبلی ضخامت بیشتری دارد و به همین دلیل تداخل در این کابل ها برطرف می شود اما انعطاف پذیری کابل ها را کم کرد.

کابل های Cat7 و Cat8

هر دو کابل Cat8 وCat7  دارای سرعت زیاد و همچنین پشتیانی از مسافت های طولانی می باشند. و معمولاً از این نوع کابل ها در صنعت استفاده می شود. اما کارایی این دو کابل بسیار کمتر از کابل های ذکر شده در بالا می باشد.

در میان کلیه کابل های ارائه شده در این مقاله از کابل های cat6 و cat5e بیشتر استفاده می شود. به دلیل این که این دو نوع هم قیمت و هم سرعت بسیار خوبی دارند.

راهنمای خرید کابل LAN

در این بخش قصد داریم شما را در رابطه با ویژگی های انواع کابل شبکه لن که باید به آن ها توجه کنید تا بتوانید بهترین خرید را انجام دهید آشنا سازیم.

میزان مسافت موجود در شبکه

یکی از مهم ترین مواردی که در زمان خرید کابل شبکه باید در نظر گرفت، مسافت شبکه ی مورد نظر می باشد. همانگونه که در حال حاضر متوجه شده اید، هر نوع کابل شبکه موجود در بازار را می توان برای مسافت های طولانی استفاده کرد. بنابراین بهتر است با در نظر گرفتن مسافت شبکه کابلی را انتخاب کنید که بتواند این فاصله را پشتیبانی کند. در زیر به فاصله ای که هر کابل می تواند پشتیبانی کند اشاره می کنیم.

کابل شبکه Cat5 : حداکثر سرعت 100 مگابایت بر ثانیه و فاصله 100 متر

کابل شبکه Cat5E :حداکثر سرعت 1 گیگابیت بر ثانیه و فاصله 100 متر

کابل شبکه Cat6 : حداکثر سرعت 1 گیگابیت بر ثانیه و فاصله 37 تا 55 متر

کابل شبکه Cat6a : حداکثر سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه و فاصله 100 متر

انواع کابل شبکه Cat7 : حداکثر سرعت 100 گیگابیت بر ثانیه و فاصله 15 متر ، حداکثر سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه و فاصله 50 متر ، حداکثر سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه و فاصله 100 متر

کابل شبکه Cat8 : حداکثر سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه و فاصله 30 متر

پشتیبانی از میزان بزرگی باند

پهنای باند در واقع به تعداد بیت هایی می گویند که می توانند به طور همزمان در شبکه منتقل شوند. بنابراین میزان بزرگی باند ب سرعت متفاوت است. به عنوان مثال می توانید یک باند جاده را به عنوان یک باند شبکه در نظر بگیرید. پهنای باند به تعداد خطوطی که اتومبیل ها قادرند از آنها عبور کنند اشاره دارد، در حالی که سرعت به تعداد خودروهایی در ثانیه اشاره دارد که از یک بخش معین عبور می کنند. از این رو، با افزایش تعداد دستگاه ها و تجهیزات موجود داخل شبکه کاربران برای جلوگیری از دست دادن سرعت به تعداد پهنای باند بیشتری نیاز دارند. از این جهت، انتخاب مناسب ترین انواع کابل شبکه برای ایجاد پهنای باند کافی بسیار اهمیت دارد. در ادامه به حداکثر پهنای باند هر کدام از کابل ها اشاره می کنیم.

 • Cat5 : 100 مگاهرتز
 • : Cat5E 100 مگاهرتز
 • Cat6 : 250 مگاهرتز
 • : Cat6a 500 مگاهرتز
 • : Cat7 600 مگاهرتز
 • : Cat8 2000 مگاهرتز

انواع کابل شبکه | کیا رایانه پرداز فاطر

هنگام خرید به رشته های استفاده شده در کابل توجه کنید

کابل های شبکه غیر از این که از نظر سرعت و پهنای باند با هم تفاوت دارند از نظر رشته های استفاده شده در

کابل نیز فرق دارد. به طور کلی کابل ها در دو دسته رشته ای و جامد قرار می گیرند. کابل هایی که مغز آن ها جامد است از یک هادی درون هر کدام از سیم های داخل کابل استفاده شده ولی کابل های رشته ای نسبت به نوع جامد نازک تر و انعطاف پذیرترند زیرا که تنها از رشته ها تشکیل شده اند.

هنگام خرید به پوشش کابل LAN توجه کنید

انواع کابل شبکه LAN دارای دو نوع پوشش به نام  UTP ,  SFTP می باشند که در ادامه آن ها را توضیح می دهیم.
کابل های UTP بدون محافظ می باشند.
کابل های SFTP  دارای روکش محافظ شیلددار برای جلوکیری از یخ زدکی و ضد ضربه شدن کابل می شود.

هنگام خرید به رنگ کابل توجه نمایید

انتخاب رنگ کابل در زمان خرید یک مقوله ی سلیقه ای می باشد و اهمیت زیادی ندارد. ولی برای این که بتوانید کابل های موجود در رک را به راحتی شناسایی کرده و به آسانی با آن ها کار کنید بهتر است که برای هر قسمت از کار از کابلی با رنگ متفاوت استفاده کنید.

آنچه در این مقاله گذشت…

در این مقاله سعی کردیم که به طور کامل شما را با انواع کابل شبکه موجود در بازار آشنا سازیم و همچنین با ارائه راهکار های کامل به جهت انتخاب مناسب ترین کابل های شبکه موجود در بازار به شما کمک کنیم. امیدواریم که بعد از مطالعه این مقاله بتوانید مناسب ترین کابل را خریداری نمائید. همچنین می توانید با مراجعه به فروشگاه شرکت کیا رایانه پرداز فاطر کابل شبکه مورد نیاز خود را یافته و از ما خریداری نمائید و یا می توانید جهت مشاوره بیشتر با شماره های درج شده در سایت ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *